Çocuk Oyunları Terminolojisi*

by

cocuk_oyunlari1.jpg

MİSKET (bilye, cicoz, meşe)

Yolların yol, evlerin mesken olmaktan çıktığı, keçi oynaşmalarının, bakır kaplar taşıyan amcaların “yoğuuuuuurtçu” nidalarına karıştığı köyümsü şehirimsilerde oynanır. Birden fazla oyun tarzı vardır. Klasik (misketlerin yan yana dizilmesi ve belli bir mesafeden atışla kazanç getiren oyun) ve mors oyunlarına değinelim.

Dikmece (klasik dizgi oyun)

Kazanmak: Ütmek, yutmak, kökmek

Yeşil Tutmak: Hızlı ve hin olanların işidir. İlk önce “yeşil tuttum …(devamı pek anlaşılmaz)” diyen oyuncu kuralları koyar.

Sıralama çizgisi (classification line): Dizili misketlere ilk atışın kim tarafından yapılacağını belirleyen çizgi. Bu çizgiye misketiyle en yakın atışı yapan ilk sıradadır.

Baş ( Head): Vurulduğunda en fazla misket kazandıran dizgi yönü.

Başaltı (Posthead) : Başın altındaki miskettir. İstatistiksel olarak en fazla vurulan miskettir ki bunu her daim vurabilen hınzır oğlu hınzır bir çocuk mutlaka vardır grupta.

Piy, Piy’i olmak (Fictive fling): Cebi güçlü, misketi fazla kerataların oyuna empoze ettikleri kuraldır, misket dizgisine misliyle katılmak ve dahi fazladan bir/birden fazla atış yapmak anlamına gelir ki, oyundaki hissiyat ve mutluluk birlikteliğini zedelediği için kaldırılması gerektiğini savunan fikirler mevcuttur.

Naş (Potshot): Baş miskete çok yakın fakat değmeksizin yapılan atış.

Kürek Çekmek: Bir çeşit atış tekniği. Oyuncu, baş ve işaret parmağıyla kavradığı atış misketini, ileriye doğru oval bilek hareketiyle fırlatır.

Çın (underrate): Atış, hedef miskete değer fakat yerinden kımıldatmaz ise “çın olur”, atış geçersizdir. O el pas geçer.

Tulumba : Atışlar yapılmış ve hiç vuruş gerçekleşmemişse, ters yönden misketi en uzağa gidenden başlayarak yapılan geri atış. Biz aşağı mahalleye bir düzeltme vermiştik, tulumbaya yakın kalan misketten başlansın diye ama kabul edilmedi. Bize göre yakın kalan misket, nispeten atış tekniklerine sadık kalınarak yapılmış sayılmalıdır.

MORS OYUNUNDA MUMDİREK TEKNİĞİ ve GETİRDİĞİ KAZANÇLAR

Bir üçgen çizilerek, üçgenin köşelerine birer adet ve artık kaç hissedar varsa o kadar da üçgen içerisine misket konarak oynanan oyun. Atış belli bir mesafeden yapılır. Atış sonrasında, atışın yapıldığı misket üçgen içerisinde kalırsa atışı yapan oyuncu üçgendeki misket payı kadar cezalandırılır. Morsta kazanç atışı mumdirek tekniği ile yapılır. Bu teknikte diğer elin serçe parmağı dikine yere konarak karış açılır, bu elin baş parmağına atış yapılan el dayanarak atış yapılır. Amaç atış anında eli sabitleyip titremeyi önlemektir.

FUTBOL

Mahalle maçları konsepti

Kaleci fenomeni : Maçın paçoz, silik, vur eline al ekmeğini kişisi, değişmez kaleci.

As Pas Kes : Takımlar oluştururken doğal lider ve karizma topçu iki oyuncunun takım oluşturmaya başlayabilmek için geliştirilmiş öncelik elde etme tekniği. İki kişi bitişik ayak yöntemiyle adımlayıp biribirlerine doğru yaklaşırlar, diğerinin ayağına ilk değen sırayı alır.

Üç korner bir penaltı olmak : Sıcakta korner çizgisine gideceksin, falan filan uzun iş, bunları say ve penaltı elde et tekniği. Fifa topun oyunda tutulması nazariyatına katkıda bulunacağından bu teoriyi desteklemektedir.

Elden gol olmamak : Uyarlanmış çift vuruş kuralı.

Fasülye : Oyuncuların yaşça en küçüğü. Bir devre bir takımda diğer devre öte takımda oynar ve dışarı kaçan, tepe aşağı durmaksızın yuvarlanan topa bu çocuk gönderilir.

Taşüstü : Ne bakıyorsunuz direk mirek yok, top taşın üzerinden gitti gol değil.

Gol yiyen kalecinin ben iki gol yedim, sıra sende deyip kaleyi devretmesi : Ayrı bir fenomendir.

Ve dahi tüm bunların tamamlayıcıları:

Üstte, beyaz yakalığı tek düğmesinden çıkarılmış siyah önlük… Altta, yırtık kısa pantolon ve kazınmaya hazır yara kabukları, elde devasa yarım ekmek, ısırılınca çekirdekleri surata fırlamış kıpkırmızı domates…

* Her ne kadar aşşa mahallenin çocuğu da olsa Tungsten‘e katkılarından ötürü teşekkürler…

Ayrıca bkz.: Eski Çocuk Oyunları

Reklamlar

Etiketler: ,

3 Yanıt to “Çocuk Oyunları Terminolojisi*”

 1. ççççççççhkkrhjttgtjjtrfkıotrtrutr Says:

  jdkıowjjskkwmkllllllwo33oş2owml2kk4eı4jje3je
  3t3ı3y3
  3ej3öekeej3ekryzhvxz4<kırfu<<<<<<<<<<<<<<<<<<
  uoıo
  fnmcçlaloqşwkslwk
  delejuwkwıkqwjq
  3te3

 2. kj Says:

  jjj

 3. rteeter Says:

  se<tfwzs4tezw4te<sw4gy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: